پالیزبوک

طریقه خواندن نماز شب ایت الله بهجت

طریقه خواندن نماز شب

طریقه خواندن نماز شب + آثار عجیب آن + نماز شب کوتاه، طریقه خواندن نماز شب ایت الله بهجت

یکی از نمازهای مستحبی که خواندن آن بسیار تاکید و سفارش شده است نماز شب است. نماز شب یکی از راههای تزکیه نفس و نزدیک شدن به خدا است، این نماز به قدری مهم است که خواندن آن بر وجود مبارک پیامبر اکرم (ص) واجب بود.

نماز شب اهمیت بسیار زیادی در سیر و سلوک دینی دارد و به اعتقاد علمای بزرگ اسلام کسی به جایی نمیرسد بدون خواندن نماز شب.

علامه‌ی طباطبایی(ره) امر شانزدهم از امور ضروری برای سالک را شب‌زنده‌داری می‌داند و نقل می‌کند که در آغاز ورودم به نجف یک روز درِ مدرسه ‏اى ایستاده بودم که مرحوم قاضى از آنجا عبور مى‏ کردند، چون به من رسیدند دست خود را روى شانه من گذاردند و گفتند: «اى فرزند! دنیا مى‏ خواهى نماز شب بخوان؛ و آخرت مى ‏خواهى نماز شب بخوان!»

آیه الله العظمی بهجت در ایام تحصیل با علامه طباطبائی و اخوی ایشان آقای الهی، از نجف به کوفه می‌روند تا اعمال آنجا را انجام دهند. آقای طباطبائی به برادرش می‌گوید که شب برای تهجد بیدارش کند.
آقا می‌گفتند: «سحر که بیدار شدیم، آقای الهی رفت دم در اتاق و با لهجه ترکی گفت: قارداش، دور»؛ یعنی برادر بیدار شو، دیر شده.
ایشان پس از نقل این خاطره می فرمودند: «آیا کسی پیدا می‌شود که به ما بگوید: قارداش، دور، و کلامش مؤثر باشد و ما را بیدار کند؟».

وقت نماز شب

نماز شب را میتوان از نیمه شب شرعی تا اذان صبح خواند، هرچه به اذان صبح نزدیکتر بخوانیم فضیلت آن بیشتر است. بهترین زمان خواندن نماز شب ثلث آخر شب است.

بسیار توصیه شده است که حتی اگر نماز شب شما قضا شد و نتوانستید آن را بخوانید قضایش را به جا آورید حتی اگر کامل نخواندید نماز یک رکعتی وتر را بخوانید.


همچنین بخوانید:


طریقه خواندن نماز شب چگونه است؟

نماز شب مجموعا ۱۱ رکعت دارد. ۴ نماز دو رکعتی دقیقا مانند نماز صبح به نیت نافله شب، ۱ نماز دو رکعتی به نیت نماز شفع و ۱ نماز یک رکعتی به نیت نماز وتر که مجموعا میشود ۱۱ رکعت.

روش خواندن نماز شفع

ابتدا نیت کنید: ۲ رکعت نماز شَفْعْ می خوانم قُربه اِلی الله

در رکعت اول ابتدا سوره حمد بعد سوره توحید و بعد سوره ناس را میخوانیم و به رکوع و سجده میرویم.

در رکعت دوم ابتدا سوره حمد را میخوانیم سپس به ترتیب سوره توحید و فلق را میخوانیم و به رکوع و سجده میرویم سپس تشهد و سلام را انجام میدهیم. (لازم به ذکر است نماز شفع قنوت ندارد ولی میتونید قنوت هم بگیرید)

طریقه خواندن نماز وتر

نماز وتر هم یک رکعت دارد.

ابتدا نیت میکنیم: یک رکعت نماز وَتْر می خوانم قُربه اِلی الله

در تنها رکعت نماز وتر سوره حمد را میخوانیم و سه مرتبه سوره توحید و یک مرتبه سوره های ناس و فلق و سپس به قنوت میرویم.

در قنوت برای چهل مؤمن دعا و طلب مغفرت کند و بگوید (اللهم اغفر لفلان …) و سپس حاجات خود را از خدا می خواهد و بعد از آن هفتاد مرتبه (استغفر الله ربی و اتوب الیه) بگوید .
آنگاه هفت بار ذکر (هذا مقام العائذ بک من النار) بگوید.
وبعد از آن ۳۰۰ مرتبه (العفو) بگوید.
سپس رکوع و سجود انجام می دهد و نماز تمام می شود.

در صورت نداشتن وقت کافی میتوانید قنوت نماز وتر را مختصر تر کنید.

نماز شب کوتاه

دین اسلام دین سهل و آسانی است و هر کس به اندازه وسع و توانایی خود میتواند امور مستحبی را انجام دهد. اگر وقت تنگ باشد می توان به همان شفع و وتر هم اکتفاء کرد و اگر باز هم فرصت کم باشد حتی وتر تنها را هم خواند. پس در صورت نبودن وقت کافی میتوانید تنها یک نماز ۱ رکعتی وتر را بخوانید و اعمال آن را خلاصه کنید.

احکام نماز شب

 1. نماز شب بهتر است ایستاده خوانده شود با این حال اگر مجبور بودید میتوانید آن را نشسته هم به جا آورید.
 2. خواندن نماز شب از نیمه شب شرعی میتواند شروع شود ولی افضل تر است آن را در ثلث آخر شب و نزدیک به اذان صبح انجام دهید و قبل از اذان صبح به پایان برسانید.
 3. مستحب است نماز شب با صدای بلند خوانده شود تا سایر اعضای خانه هم ترغیب به خواندن نماز شوند، البته به شرطی که صدای بلند از روی ریا نباشد و موجب آزار کسی نشود.
 4. اگر کسی از خواب بلند شد و دید تنها برای شفع و وتر وقت دارد نمی تواند همه ۱۱ رکعت را شروع کند، اما اگر ۴ رکعت از ۱۱ رکعت را خواند، بعد فهمید هنگام طلوع فجر است می تواند بقیه نماز شب را بعد از طلوع فجر ادامه دهد، بعد نافله نماز صبح و خود نماز صبح را بخواند.
 5. کسی که میداند اگر بخوابد دیگر تا اذان صبح بیدار نخواهد شد میتواند نماز شب را قبل از خواب بخواند.
 6. برای به دست آوردن نصف شب (که ابتدای وقت نماز شب است) از غروب آفتاب و یا اذان مغرب تا اذان صبح را جمع کرده و تقسم بر دو کنند، نصف شب شرعی به دست می آید.
 7. در نمازهای مستحبی اگر دچار شک شدید که رکعت اول است یا رکعت دوم، به شک خود توجه نکنید و هر تصمیم که به نظرتان درست است انجام دهید.
 8. اگر وقت تنگ باشد میتوان قنوت نماز وتر را به جا نیاورد.
 9. ضرورتی ندارد همه ۱۱ رکعت را یکجا انجام دهید، میتوانید بین نمازها فاصله بیندازید.

چند حدیث مرتبط با نماز شب

 • پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله در وصایای خود به امیرالمؤمنین علیه السلام فرمودند: «تو را به اموری سفارش می کنم، همه را حفظ کن؛ سپس فرمود: خداوندا! او را بر انجام این وظایف یاری فرما؛ تا آنجا که فرمود: بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب! بر تو باد به نماز شب!»
 • امام صادق علیه السلام به یکی از یارانش فرمودند: «شب زنده داری را فرو مگذار، زیرا بازَنده کسی است که شب زنده داری را ببازد»
 • پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله می فرمایند: «دو رکعت نماز در دل شب، از دنیا و آنچه در آن است نزد من محبوب تر است».
 • پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «جبرئیل به طور مرتب و مداوم مرا سفارش به شب زنده داری می کردند، طوری که من گمان کردم که خوبان امت من هرگز نخواهند خوابید».
 • پیامبر اکرم (ص) فرموده اند: فردى از شما شب برمى خیزد و خود را براى طهارت آماده مى کند و بر او گرههایى است [ که نمى گذارند براى نماز و دعا برخیزد ] ؛ پس شروع به وضو مى کند ؛ چون دستش را بشوید، یک گره گشوده مى شود و چون صورتش را بشوید، گره دیگرى گشوده مى شود ··· پس خداوند به پرده نشینان [عالم غیب] فرماید : به این بنده من بنگرید که خود را آماده مى سازد تا از من درخواست کند . هر چه بنده ام از من بخواهد ، به او مى دهم .
 • امام صادق علیه السلام: نماز شب ، چهره را سفید و نورانى مى کند و انسان را خوشبو مى کند و روزى مى آورد .
 • امام صادق علیه السلام فرموده اند: من نفرت دارم از مردى که قرآن را خوانده است و نیمه هاى شب از خواب بیدار مى شود ، اما براى نماز بر نمى خیزد ، تا آن که نزدیک صبح و براى نمازش مى شتابد .

نماز شب برای گشایش کارها، حاجت روایی و افزایش رزق و روزی تاثیر زیادی دارد. تجربیات خود در مورد نماز شب و توفیقاتی که در اثر خواندن نماز شب برای شما حاصل شده است را کامنت کنید تا همه دوستان بهره مند شوند.

دیدگاه‌ها (1)

 • دیدگاه های غیر مرتبط و اسپم تایید نخواهند شد.
 • دیدگاه های حاوی الفاظ رکیک، بی احترامی به ادیان و قومیت ها تایید نخواهند شد.

*
*

  بهزاد Guest خرداد 6, 1402 جواب دادن

  عالی