پالیزبوک

زندگینامه شکسپیر

زندگینامه شکسپیر

زندگینامه شکسپیر شاعر، غزل سرا و نمایشنامه نویس معروف انگلیسی

ویلیام شکسپیر او در ۲۶ آوریل سال ۱۵۶۴ در شهر ایوان انگلستان به دنیا آمد. ویلیام شکسپیر بزرگترین نمایشنامه‌نویس تاریخ ادبیات انگلستان است و به اعتقاد بسیاری از منتقدین بهتر از شکسپیر وجود ندارد و نخواهد داشت. شکسپیر در زمان حیاتش توانست معتبر ترین نشان ملی انگلستان را دریافت کند؛ او را «سخن سرای آون» می‌نامیدند. از ویلیام شکسپیر ۳۹ نمایشنامه، ۱۴۵ غزلواره و دو قصیده (شعر بلند) به جای مانده است. این آمار او را تبدیل به پرکارترین نویسنده‌ی قرن شانزدهم می‌کند.

خلاصه ای از زندگینامه شکسپیر

ویلیام شکسپیر در بیست ششمین روز از مان آورین سال ۱۵۶۴ در شهر استراتفورد غسل تعمید داده شد. او در خانواده‌ی نسبتا ثروتمندی به دنیا آمد و تا اواخر زندگی‌اش از لحاظ مالی شرایط سختی را تجربه نکرد به همین دلیل شایعه‌ای درباره‌ی خریدن آثار از نویسندگان جوان وجود دارد. عده‌ای معتقدند او نوشته‌‌های نویسندگان جوان را می‌خریده و با نام خودش آن‌ها را منتشر می‌کرده است که البته این ادعا رد شده است و شکسپیرشناسان دلیل ابطال این نظریه را یکپارچگی و هماهنگی نوشته‌های او در طول زمان می‌مانند.

شکسپیر در هجده سالگی با دختری به نام آن هثوی (Anne Hathaway) ازدواج می‌کند و حاصل این ازدواج دو دختر و یک پسر هستند. شکسپیر بعد از ازدواجش به لندن رفت و مدتی در تماشاخانه مشغول به کار شد، در زمان شکسپیر اجرا نمایش‌ها به گونه‌ای بود که اولا نمایشنامه نویس در نقش کارگردان اثر هم بود و بعد اینکه گروهی کر در ابتدا و انتهای پرده‌های نمایش ظاهر می‌شدند و وقایع داستان را بازگو می‌کردند.

ویلیام شکسپیر در روز بیست و سوم ماه آوریل سال ۱۶۱۶ در پنجاه و دو سالگی درگذشت. در زمان مرگ شکسپیر، هیچ نسخه‌ی جمع‌آوری شده‌ای از آثار این نویسنده وجود نداشت و به همین دلیل بود که بعد از مرگش هیئتی با هدف جمع‌آوری سخن سرای ایوان تشکیل شد.

آثار ویلیام شکسپیر

۱.تیتوس اندرونیکوس (تراژدی)، ۹۰- ۱۵۸۸پ
۲.تلاش بیهوده عشق (کمدی)، ۱۵۹۰
۳.کمدی اشتباهات (کمدی)، ۱۵۹۱
۴.رومئو و ژولیت (تراژدی)، ۹۵- ۱۵۹۱
۵.دو نجیب زاده ی ورونا (کمدی)، ۹۳-۱۵۹۲
۶.رویای یک شب نیمه تابستان (کمدی)، ۹۴-۱۵۹۳
۷.تاجر ونیزی (کمدی)، ۱۵۹۶
۸.رام کردن زن سرکش (کمدی)، ۱۵۹۷
۹.زنان شوخ طبع وینزر (کمدی)، ۱۵۹۸
۱۰.هیاهوی بسیار برای هیچ (کمدی) ،۱۵۹۸
۱۱.آنچه دلخواه توست (کمدی)،۱۵۹۹
۱۲.شب دوازدهم (کمدی) ، ۱۶۰۰
۱۳.قیصر (ژولیوس سزار) (تراژدی)،۱۶۰۱
۱۴.آنچه به نیکی پایان پذیرد نیک است (کمدی) ،۲-۱۶۰۱
۱۵.هاملت (تراژدی)، ۱۶۰۲
۱۶.کلوخ انداز را پاداش سنگ است (کمدی معمایی) ،۱۶۰۳
۱۷.ترویلوس و کرسیدا (کمدی-تراژدی معمایی)، ۱۶۰۳
۱۸.اُتللو (تراژدی)، ۱۶۰۴
۱۹.لی یر شاه (تراژدی)، ۱۶۰۵
۲۰.مکبث (تراژدی)، ۱۶۰۶
۲۱.آنتونی و کلئو پاترا (تراژدی)، ۱۶۰۷
۲۲.تیمون آتنی (تراژدی) ، ۸-۱۶۰۷
۲۳.کوریولانوس (تراژدی) ، ۱۶۰۸
۲۴.پریکلس (تراژدی) ،۱۶۰۸
۲۵.سیمبلین (تراژدی)، ۱۶۰۹
۲۶.توفان (کمدی)،۱۶۱۰
۲۷.داستان زمستان (کمدی)،۱۱-۱۶۱۰

در اغلب کتاب های ویلیام شکسپیر و نمایشنامه های او ارواح یا پریان و جادوگران نقش دارند. نمونه ی آن اوبرون و پک، روح قیصر، روح پدر هاملت، و سه خاهر جادو گر(در مکبث) است. می توان گفت که نمایشنامه های او از لحاظ تنوع موضوع، دامنه وسیع واژگان، طرز تشریح وقایع، و وحدت هدف و نتیجه ،کم نظیر است و اگر چه در هر نمایشنامه وقایع متعددی مانند رشته های رنگارنگ به هم بافته شده ولی گویی که همه ی این رشته ها تزییناتی است که در عین حالی که به این قالب بزرگ ادبی شکوه و جلوه خاص می بخشد، سادگی و پیوستگی و وحدت زمینه ی اصلی را از بین نمی برد و از لطف و تناسب آن نمی کاهد.

زندگینامه شکسپیر

دیدگاه‌ها (0)

  • دیدگاه های غیر مرتبط و اسپم تایید نخواهند شد.
  • دیدگاه های حاوی الفاظ رکیک، بی احترامی به ادیان و قومیت ها تایید نخواهند شد.

*
*