جزئیات مطلب
109 بازدید
تاریخ انتشار:۹۷,۰۸,۲۸

به این مطلب امتیاز دهید

1 امتیاز 5 ستاره

کریمخان زند چه کسی بود؟

کریمخان زند چه کسی بود؟

کریم خان زند

کریمخان زند فرزند ایناق خان، رئیس ایل زند از سرداران سپاه نادر شاه افشار بود. ایل ایرانی نژاد زند که به زبان لکی سخن می گفتند در قریه پری از توابع ملایر سکونت داشتند. بسیاری از تاریخنگاران و راویان محلی خواستگاه اصلی آنها را شهر الشتر در استان لرستان می دانند که پیشتر توسط دولت صفویه مجبور به کوچ اجباری شده و به همدان عزیمت کرده بودند. در کشاکش بین جنگ صفویان و افاغنه، در آن زمان که برخی از نواحی غربی ایران به تصرف دولت عثمانی درآمده بود، لکها گهگاه هم به عثمانیان و هم به افاغنه می تاختند و هردو متجاوز را مورد غارت قرار می دادند. هدف آنها اگرهم بویی از برگرفتن غنیمت و چپاول داشت، باری هدفی مقدس و توجیه پذیر بود، چرا که دشمنان و متجاوزین این سرزمین را در تنگنا می گذاشتند.

مهدی خان فرمانده آنها چنانکه استاد نوایی روایت می کند با دسته ای که ۷۰۰ نفر بیشتر نبودند پیوسته به ترکان می تاختند و همین که اوضاع را نامناسب می دیدند به دامن کوه می کشیدند. در زمان قدرت گرفتن نادر، شخصی با نام باباخان چاپشلو که مردی کارکشته و سیاس بود چون به خوبی می دانست که افرادی که لشگر عثمانی و افاغنه را با شگردها و شیوه های جنگی و با دلاوری خاص خود به ستوه آورده اند به او و لشگریان محدودش باج نخواهند داد، بنابراین با استفاده از سادگی و صفای ایلیاتی زندها بنا را به حیله و نیرنگ گذاشته و با مهربانی و نرمش دروغین مهدی خان را به نصیحت گرفت و به لطف نادر امیدوارش کرد و مهدی خان را به اردوی خود فراخواند.

دانلود کتاب روضه الصفویه شرح تاریخ صفوی

وقتی که مهدی خان به اردوی او رسید بلافاصله دستگیر شد و به زندان افتاد. باباخان پس از اینکه تن از سرداران و دلاوران قوم زند را به قتل رساند، تمام اموال و اسباب ایل زند را به غنیمت گرفت و طبق فرمان نادرشاه ایل زند را به خراسان کوچاند و در شهر درگز مستقر ساخت بعد از مدتی قتل نادر شاه افشار فرصت دیگری را در اختیار ایل زند که حالا تعدادشان به ۴۰ خانواده رسیده بود قرار داد تا فرزندان ایناق خان یعنی کریم بیگ و صادق بیگ در مقام ریاست ایل به زادگاه خود برگردند. آنها پیشتر نامه ای نیز به حاکم شهر مبنی بر تصمیم خود دادند و با اینکه مورد موافقت قرار نگرفت ولی آنها تصمیم خود را گرفته بودند و ایل را راهی وطن اولیه خود کردند.

آنها به محض رسیدن، ولایات نزدیک چون کزاز و تویسرکان را با خود همراه کردند. در میان اهالی زندیه کریم بیگ خمیره ای دیگر داشت. او که در ارتش نادر ابتدا عنوان چابکسوار و سپس منصب فرماندهی داشت و نادر را در لشگرکشی به هند و غارت دهلی همراهی کرده بود در میان مردم به توشمال یعنی بزرگتر و کدخدا برگزیده شد. او نه تنها شمشیرزنی دلیر بود بلکه خردمند و فرزانه هم بود و این امتیاز موجب این شد که افراد ایل زند در اطراف او گرد آیند.

نبردهای بلند و کوتاه محلی که کریمخان زند جوان را به صحنه درگیری ها و مبارزات قدرت طلبانه کشید با اولین درگیری بین کریم خان و محمدعلی تکلو که حاکم همدان بود آغاز شد. کریم خان او را پیروزمندانه از سر راه برداشت و همین امر آوازه کریمخان را در همه جا پیچاند. کریمخان توانسته بود با ۳۰۰ تن از دلیران خود لشگر ۵۰۰۰ نفره محمدعلی خان را درهم بکوبد و اسباب و ادوات و توپهای جنگی و او را تصاحب نماید.

با روی کار آمدن شاهرخ افشار، کریمخان زند عرصه را برای ورود خود به سیاست هموار دید، چرا که در آن زمان سیاست تابعی از قدرت و نبرد بود و هرکس قدرت و ذکاوت نظامی بیشتری از خود نشان می داد میتوانست افسار سیاست را به دست بگیرد و کریمخان زند مرد این عرصه بود.

ادامه داستان شیرین زندگی کریمخان زند را میتوانید با دانلود pdf زیر بطور کامل مطالعه فرمایید.

دانلود pdf کتاب زندگی کریم خان زند

برچسب ها :

شما هم دیدگاهی درج کنید

موارد مرتبط

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

راز لوح میمون

راز لوح میمون

دانلود کتاب راز لوح میمون کتاب راز لوح میمون به دست کارولین کین نگاشته و توسط پانیذ غضنفری ترجمه شده است. کشور ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۰۶ 62 بازدید بدون دیدگاه
علویه خانم

علویه خانم

علویه خانم اثر صادق هدایت علویه خانم یکی از شاهکارهای صادق هدایت است. و شاید به جرات بتوان گفت که یکی ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۰۶ 75 بازدید بدون دیدگاه
نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی حتما کتاب دنیای سوفی را خوانده اید. در این قسمت با نقد کتاب دنیای سوفی با پالیز ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۱,۱۵ 91 بازدید بدون دیدگاه
ویرجینیا وولف

بیوگرافی ویرجینیا وولف

زندگینامه ویرجینیا وولف زندگینامه ویرجینیا وولف نویسنده انگلیسی «اگر حقیقت را در مورد خود نگویید، نمی توانید آن را درباره دیگران بیان کنید.» نویسنده این جمله ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۱,۰۱ 100 بازدید بدون دیدگاه