جزئیات مطلب
90 بازدید
تاریخ انتشار:۹۷,۱۱,۱۵

به این مطلب امتیاز دهید

نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی

حتما کتاب دنیای سوفی را خوانده اید. در این قسمت با نقد کتاب دنیای سوفی با پالیز بوک همراه باشید.

کتاب دنیای سوفی با عنوان انگلیسی Sophie’s world کتابی از یوستین گردر، نویسنده نروژی است. این کتاب داستانی درباره تاریخ فلسفه است که به شکل رمان نوشته شده است. یوستین گردر استاد فلسفه در دانشگاه بود و سال‌ها در برگن فلسفه تدریس کرد.

گردر به دنبال متن ساده‌ای بود تا از طریق آن فلسفه را به راحتی به شاگردانش یاد دهد اما چنین متنی نیافت و به همین خاطر خود در صدد نوشتن کتاب دنیای سوفی برآمد. کتابی که در همان چند سال اول انتشار با استقبال بسیار خوبی روبه‌رو شد، به بیش از سی زبان ترجمه شد و تاکنون میلیون‌ها نسخه از آن در سراسر جهان به فروش رفته است.

چکیده کتاب دنیای سوفی

همان‌طور که در عنوان فرعی کتاب مشاهده می‌کنید، این کتاب داستانی درباره تاریخ فلسفه است. در واقع این کتاب با وجود همه‌ی مفاهیم فلسفی که در خود گنجانده است، رمان محسوب می‌شود. رمانی خودآموز درباره تاریخ فلسفه. محبوبیت کتاب هم در همین است که یوستین گردر، مفاهیم را در قالب داستان بیان می‌کند. بنابراین شما با یک کتاب خشک فلسفی با اصطلاحات سنگین روبه‌رو نیستید و می‌توانید لذت خواندن یک رمان خوب را تجربه کنید.

ماجرای این کتاب درباره دختر به نام سوفی است که در آستانه ۱۵ سالگی قرار دارد و خانه‌ آن‌ها بیرون از شهر است. از همان خط اول مشخص است که سوفی ذهن خلاقی دارد و با دوستانش درباره موضوعات مهم بحث و گفت‌وگو می‌کند. یک روز وقتی سوفی از مدرسه به خانه برمی‌گردد، مثل همیشه صندوق پستی را چک می‌کند. اما این بار با نامه‌ای که برای خود او آمده است غافلگیر می‌شود:

امروز فقط یک نامه در صندوق بود – و آنهم به‌نام سوفی. روی پاکتِ سفید نوشته شده بود: «سوفی آموندسن، شماره ۳ کوچه کلوور». و دیگر هیچ. نمی‌گفت از کیست. تمبر هم نداشت.

در را که بست پاکت را باز کرد. تکه کاغذی به‌اندازه خود پاکت درون آن بود. روی آن نوشته شده بود: تو کیستی؟

همین و بس، فقط دو کلمه، دستنوشته، و علامت سوال بزرگی به‌دنبالش. (کتاب دنیای سوفی – صفحه ۱۲)

این سوال به اندازه کافی ذهن سوفی را درگیر کرد اما این پایان ماجرا نبود. سوال‌ عجیب دیگری هم برای این دختر نوجوان از طریق نامه فرستاده شد که او را دعوت به تفکر می‌کند. سوال بعدی باعث شد به طور کلی ذهن سوفی درگیر آن‌ شود:

جهان چگونه به وجود آمد؟

در ادامه‌ کتاب، این نامه از حالت دو کلمه و تک جمله خارج شده و شکل نامه واقعی به خود گرفتند. نامه‌هایی که در آن به سوفی در یافتن پاسخ به این سوالات کمک می‌کرد و به تدریج فلسفه را به او یاد می‌داد. در ادامه شخصی که نامه‌ها را ارسال می‌کرد خود را  آلبرتو کناکس فیلسوف معرفی می‌کند که قصد آموزش فلسفه به سوفی نوجوان را دارد.


همچنین بخوانید: نقد کتاب بوف کور


با نقد کتاب دنیای سوفی با ما همراه باشید

سوفی آموند سون،دانش آموز یکی از دبیرستانهای حومه نروژاست که به همراه مادرش در یک خانه ویلایی زندگی می کند.پدرش که ناخدای یک نفتکش است به دلیل شغلش مدت های طولانی از سال را دور از خانه و خانواده خود می گذراند.

سوفی تنها فرزند خانواده است و همین امر سبب می شود که سوفی نوجوان ساعت های طولانی را در منزل تنها باشد.

سوفی در اوقات تنهایی به غار خود پناه می برد،سوراخی در میان بوته های شمشاد که در حیاط خانه قرار دارد و تنها گنجایش یک نفر را دارا می باشد.

آنجا باغ عدن سوفی است،او یکه و تنها در آن زندگی می کند و در غار خود، دور از دسترس دیگران به نوشتن داستان و شعر مشغول است.درست مانند آدم و حوا که در بهشت عدن زندگی می کردند تا روزی که… تا روزی که از میوه ممنوعه خوردند،میوه ای که معلم شهید و متفکر دکتر علی شریعتی آن را میوه آگاهی خواند!

نقد کتاب دنیای سوفی

دریای زندگی یکنواخت و روزمره سوفی در یکی از روزهای بهاری گرفتار تلاطم و فراز و نشیبی ترسناک گشت،روزی که داستان ما آغاز می شود و نامه ای مرموز از فیلسوفی ناآشنا سوفی را به معبد فلسفه می خواند،فلسفه این مظهر عقل،خرد و آگاهی!!

دنیای سوفی کتابی است برای آشنایی خوانندگانش با تاریخ فلسفه و چگونگی پیدایش،رشد و تکامل اندیشه ای فلسفی.خواننده این کتاب می تواند عقاید تاثیر گذار فلسفه را ذر آینه این کتاب ببنید و با فلاسفه شهیر غرب از نزدیک گفتگو کند.

نویسنده در ابتدای داستان می کوشد تا ذهن خواننده نوجوانش را همانند سوفی(قهرمان داستانش)از زندگی روزمره و حاشیه های پوچ و سطحی آن رها سازد و متوجه ارزشهای اصیل و سوالات سرنوشت ساز تاریخ اندیشه بشری کند. در این راه ازفیلسوفی به نام آلبرت کنوکس استفاده می کند که همانند بئاتریس دانته، سوفی را با خود به عمق تاریخ فلسفه میبرد و از منزلگاه های متفاوت می گذراند.از یونان باستان و فلاسفه طبیعت گرا،سقراط و افلاطون و ارسطو تا کانت، هگل،مارکس و هایدگر.

از میان فلسفه های ذهنیت گرا و عالم مثل افلاطون تا جهان ماتریالیستی مارکس و در نهایت از میان رئالیسم عقل گرای کانت تا ایدئالیسم دیالکیتیکی هگل.

آلبرتوبا سوالاتی در باب مبتای فلسفه درس را آغاز میکند،اینکه خاستگاه فلسفه چیست،چرا و چگونه به وجود آمد و چه مسائلی را مطرح کرد و مطرح میکند.هنر چیست و رسالتش کدام است، زیبای به چه معناست و آیا خدایی جاودانه که خالق انسان و جهان است وجود دارد، هدف از خلقت چیست،آیا جهان از ازل وجود داشته است یا خداوند روزی روزگاری جهان را از هیچ خلق کرده است.

عدالت را با مقیاسی می توان سنجید و فضیلت اخلاقی کدام است. تاریخ چیست،آیا به راستی خدایی سنگدل است که ارابه پیروزی خود را از روی مخالفان و کافرانش می گذراند،همانگونه که هگل در ذهن خود می دید… انبوهی از سوالات کلی و فراگیر که چون بنگریم کلید آگاهی ماست.انسان باید پاسخی شایسته به این سوالات بدهد تا بتواند بهتر زندگی کند و هدفمند عمرش را به پایان برساند. زندگی بدون هدف و فلسفه سرابی بیش نیست،و به روایت دقیقتر بهشت عدنی است، کاذب و قلابی که به محض تابیدن اولین شعاع های نور آگاهی تبدیل به کویر و برهوت می شود.

نقد کتاب دنیای سوفی

فلاسفه ای که آلبرتو به تشریح افکارشان می پرازد هریک متناسب با علم و شرایط محیط اطراف خود(سیاسی-اجتماعی-فرهنگی و اقتصادی)از منظر خود برای پاسخ دادن به سوالاتی سرنوشت ساز اقدام کرده اند،سوالاتی که برخی همچنان به قوت خویش باقی هستند!

فلاسفه ابتدایی یونان باستان از طبیعت الهام می گرفتند ، برای آنان طبیعت مظهر کمال و مادر حیات بود و بشر برای رسیدن به آگاهی باید چون فرزندی ناخلف به آغوش مادر بازمی گشت. سقراط و افلاطون بر فلاسفه شوریدند و بدین ترتیب بود که بیرق عقل و عقلانیت بر فراز معبد فلسفه افراشته شد و تا روزگار ما نیز همچنان بر فراز مناره های این معبد برفراشته است.

مادر طبیعت جای خود را به جهان “مثل” داد و مبنای شناخت در ذهن جای گرفت. فلسفه اولین گام خود را با طرح این سوال که بشر چگونه و از چه راهی نسبت به شناخت خود و محیط اطرافش اقدام می کند،پیمود.اینکه ما از چه آفریده شده ایم وفلسفه حیات ما چیست در جای خود مورد بررسی قرارگرفت.

سقراط با سوالات مشهور خود مبنای شناخت جهان باستان را زیر سوال برد و افلاطون ذهن را میدان کرد.

ارسطو اولین سنگ بنای ماتریالیسم را برپا داشت و جهان مثل را به نقد کشید.اما در این میان هجوم اقوام وحشی اروپای شمالی ازهم کسیختگی تمدن یونانی را در پی داشت و با هموار شدن راه فئودالسیم در قرون وسطی و تولد کلیسای کاتولیک رومی این متکلمان مسیحی بودند که به هدف تعدیل عقلانیت ابزاری مطلق گرا میدان اندیشه و تفکر غرب گشتند. عقلانیت ابزاری از طریق آموزش های مذهبی نقد شد و کلام عیسی (ع) از غیب برای آرام کردن اسب سرکش راسیونالیسم یونانی خروشید.توماس آکویناس و بارکلی عقل را دارای نقص نسبی و مطلق دانستند و آن را شایسته یکه سواری مطلق و فصل الخطاب بودن نیافتند.

عقل فلسفی از تخت شاهی فرو افتاد و همین شکست سبب تکامل و رشد روزافزون اوگشت!تا بار دیگر و این بار با توجه به کاستی ها و ضعف هایش در قالب فلسفه دکارت برای بازیابی جایگاه از دست رفته اش خیز بردارد. انقلاب صنعتی،اصلاحات دینی و تحولات اجتماعی و سیاسی همراه آن جایگاه متکلمان مسیحی را بیش از پیش لرزان کرد روزی نبود که متفکرانی چون روسو، ولتر و لوتر با چکش استدلال بر پیکر خدای سنگی کلیسا نکوبند. در چنین احوالی بود که دکارت و اسپینوزا ظهور کردند تا مادر فلسفه آبستن فرزندان جدیدی شود.ظهور دکارت و اسپینوزا از جنبه ای دیگر نیز علاوه بر بازگشت عقلانیت دارای اهمیت بود زیرا سرانجام جدال بر سر اینکه مهمترین سوالی که فلسفه و انسان باید به آن پاسخ دهند تا راه رستگاری و کمال و آرامش را طی کنند به پایان رسید.

نقد کتاب دنیای سوفی

برچسب ها :

شما هم دیدگاهی درج کنید

موارد مرتبط

بوف کور

نقدی بر کتاب بوف کور

نقدی بر کتاب بوف کور بوف کور کتابی بینظیر یا بسیار مزخرف ؟ انتخاب با شماست. از بوف کور به عنوان یکی از بهترین رمان های قرن بیستم یاد می شود. اثری ...
تاریخ انتشار: ۹۶,۱۲,۱۹ 359 بازدید بدون دیدگاه
مزرعه حیوانات

نقدی بر کتاب مزرعه حیوانات

نقدی بر کتاب مزرعه حیوانات کتاب مزرعه حیوانات جورج اورول، نویسنده ی انگلیسی زبان، در تاریخ ۱۹۴۵ منتشر شده است. این کتاب بیش از هر چیز تمثیل انتقادی موفقی از انقلاب ...
تاریخ انتشار: ۹۶,۱۲,۱۸ 281 بازدید بدون دیدگاه

جدیدترین های وبلاگ LATEST BLOG

راز لوح میمون

راز لوح میمون

دانلود کتاب راز لوح میمون کتاب راز لوح میمون به دست کارولین کین نگاشته و توسط پانیذ غضنفری ترجمه شده است. کشور ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۰۶ 62 بازدید بدون دیدگاه
علویه خانم

علویه خانم

علویه خانم اثر صادق هدایت علویه خانم یکی از شاهکارهای صادق هدایت است. و شاید به جرات بتوان گفت که یکی ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۲,۰۶ 74 بازدید بدون دیدگاه
نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی

نقد کتاب دنیای سوفی حتما کتاب دنیای سوفی را خوانده اید. در این قسمت با نقد کتاب دنیای سوفی با پالیز ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۱,۱۵ 91 بازدید بدون دیدگاه
ویرجینیا وولف

بیوگرافی ویرجینیا وولف

زندگینامه ویرجینیا وولف زندگینامه ویرجینیا وولف نویسنده انگلیسی «اگر حقیقت را در مورد خود نگویید، نمی توانید آن را درباره دیگران بیان کنید.» نویسنده این جمله ...
تاریخ انتشار: ۹۷,۱۱,۰۱ 99 بازدید بدون دیدگاه